FREDAG
24 Maj 2013

Rubrik: Senaste nummret KA 10/13.

Jacintas barnhem

El och vatten på Jacintas barnhem

JACINTAS BARNHEM 2012-03-27 Jacintas barnhem i Kenya har tagit ett jättesprång på några månader. Nu har man el, vatten och datorer med internet.
– Datorerna är en hit, barnen kan redan facebook bättre än jag, säger Jacinta Njoroge.

År 2000 startade vårdbiträdet Jacinta Njoroge barnhemmet i sitt gamla hemland Kenya. Då var det bara ett enda litet hus och några få barn. Sedan har det växt för varje år, men bara lite i taget eftersom allt finansieras med gåvor.
  Till exempel invigdes biblioteksbyggnaden 2010 – men det tog ett år till att inreda och samla in böcker. Nu finns det böcker för alla åldrar, från pekböcker till vuxenböcker, på engelska och swahili.
  – Det är kul att se barnen läsa romaner. Deras ordförråd har blivit bättre, säger Jacinta.
  I somras fick barnhemmet el, och kan börja använda de datorer som folk har skänkt. Barnen gillar facebook mest, men de använder också datorerna till att söka stipendier för högre utbildning.
  Datorerna gör också administrationen lättare, och personalen behöver inte åka in till stan så ofta.

 Jacinta Njoroge.Jacinta Njoroge.
Men den allra största skillnaden är ändå vattnet. I somras hittades vatten på 96 meters djup – men det sinade. Nu har man borrat till 250 meter, och där finns vatten så det räcker och blir över.
  – Jag är överlycklig för att barnen kan tvätta sig ordentligt rena varje dag, säger Jacinta.
  Med vattnet kan man odla grönsaker så barnen får bättre mat, kanske kan man till och med sälja en del. I sommar börjar man bygga växthus – i Kenya behövs inte växthus för värmens skull, utan för att vattnet inte ska avdunsta i hettan.
  Nya hus ska det bli också, nu när man slipper köpa vatten för att blanda betong: Toaletter och duschar, och nya hus till personalen – de ska slippa bo i plåthusen, som blir iskalla på natten och olidligt heta på dagen.

Samtidigt med de stora byggplanerna har Jacinta koll på varje barns utveckling. Hon vet exakt hur det går för dem i skolan, och anstränger sig för att de ska få en bra framtid. I år går två ungdomar ut high school, nästa år fem. Jacinta försöker hitta möjligheter för alla att plugga vidare.
  – Med bara high school-utbildning får du inget jobb. Ungdomsarbetslösheten är skyhög, säger Jacinta.
  Men all utbildning kostar pengar, och den vanliga strömmen av bidrag räcker precis för att få barnhemmet att gå runt. Pengar till ungdomarnas utbildning tänker hon fixa på något annat sätt.
  – De är min familj, jag gör vad som helst för dem, säger Jacinta.

Uppdaterad 2012-03-27

Fler nyheter på barnhemmet

• Kyl och frys – nu kan man frysa in matrester och kyla dricksvatten.
• Sjukstuga där doktorn kan undersöka sjuka barn.
• Skolbuss – finns inte på plats men handpenningen är betald.

Kommentarer på

El och vatten på Jacintas barnhem

  • Rent vatten

    Det är jätteroligt att utvecklingen går framåt på barnhemmet, det underlättar för både barn och personal. Det bästa är att dom har fått el och vatten. Vi är tre stycken som jobbar stenhårt med allt,för att få ihop pengar till brunnen. Vi bakar bröd och tillverkar saker som vi säljer, håller föredrag om barnhemmet, har loppisar och ordnar musikarrangemang. Vi började samla pengar i oktober 2010, och har med hjälp av Jacinta skickat ner 80 tusen kronor till brunnsborraren, som han har fått som delbetalning. Så vi har betalat halva brunnen och det känns så bra. Men resten ska ju också betalas, så vi kämpar vidare. Det är så mycket man vill hjälpa till med men vi tycker det är viktigast att få rent vatten, så därför började vi med brunnen. Gunn Johansson, Margareta Palmquist och Eva-Lotta Kroon-Gunnarsson.

    Postad av Gunn Johansson 16:09 den 29 March 2012

  • Här används vartenda öre rätt!

    Man blir varm i hjärtat och lycklig över utvecklingen på barnhemmet! Det här är ett projekt som verkligen håller, Jacinta arbetar uthålligt, envist och passionerat för barnen, övervinner svårigheter och ger inte upp. Alla de som bidrar kan vara trygga och stolta - här försvinner inga pengar på vägen, allt når fram och gör stor nytta.
    Jag har följt utvecklingen, varit på plats och sett barnhemmet, det har också många volontärer genom åren. Jättebra att KA fortsätter berätta om barnhemmet. Jag instämmer i Gunnels uppmaning - Gunnel gör också en jättefin insats med sin Brunnskaka - var med och stöd barnhemmet i Kampi ya Moto!

    Postad av Laina Rosberg, tidigare reporter på KA 12:19 den 28 March 2012

  • Underbar utveckling !!! :-))

    Det här känns så fantastiskt med denna utveckling för barnhemmet och att alla barnen får en möjlighet att utvecklas till "hela" människor med en framtid som de kan växa i trygghet om att vara älskade. Sen känns det också väldigt bra att genom vår "Brunnskaka" på Viskadalen så är vi delaktiga i denna process till barnens bästa.. Varje arbetsplats, personalmöten o.d. borde ha sin egen "Brunnskaka" där fikabrödet kostar en peng som sedan sätts in på barnhemskontot. Var med och hjälp till !!Underbar utveckling!!!

    Postad av Gunnel "Brunnskakans Moder" på Viskadalen 10:40 den 27 March 2012

Artikeln är inte öppen för fler kommentarer

Rubrik: De Senaste Kommentarerna
Kommunal
Rubrik: Annonser
JOBI3_140x120
GRAVYRPRESENTER_140x120
da media
Svenska Afghanistankommittén