Kommunalarbetarens logotyp
FREDAG
30 Juli 2010
Startsidan
Åsikter
Nyheter
På jobbet
Liv och Hälsa
Fråga KA
Kultur
Reportage
KA 100 år
Liv Beckström Liv tycker: Unga rödgröna fick hopp av Sahlins tal
[Rubrik saknas] Använd krisen som en startpunkt
Rubrik: Kolumn
Emine Onatli Inte lätt att vara pappaledig
Rubrik: Berglin
Vi hundägare En ny serie varannan vecka
[Rubrik saknas] Fruktig och somrig bönsallad
[Rubrik saknas] Ett utbildningslyft för undersköterskor
[Rubrik saknas] Hanna – en av många tjejer som bloggar
Jacintas barnhem
Löner & avtal Vilka försäkringar ingår i avgiften?
A-kassan Hur stor blir min dagsersättning?
Arbetsrätt Har jag varit tillsvidareanställd?
Arbetsmiljö Min chef anklagar mig för mobbning
Psykisk hälsa Vilka krav kan man ställa på psyksjuk?
Trädgård Hur lyckas jag med löjtnantshjärtat?
RSS
Blogg
Rubrik: Senaste nummret
Kommunalarbetarens omslag nr 1310
Rubrik: Nyheter
Tipsa en vänTipsa en vän Skriv utSkriv ut Textstorlek teckenstorlek 1teckenstorlek 2teckenstorlek 3
 
Carina Kvant, kokerska på förskolan Lärkan i Hässleholm.
- Jag har en negativ inställning till halvfabrikat, men är inte fanatisk, säger kokerskan Carina Kvant.
Fotograf: Fredrik Persson

Förskolan som trotsar Livsmedelsverket

2009-05-27 På Montessoriförskolan Lärkan i Hässleholm får barnen standardmjölk och bredbart smör.
Personalen tror inte på kostråden från Livsmedelsverket om fettsnål mat för små barn.

– Lättprodukter hör inte hemma i mat för barn, säger ägaren Marija Kogler Johnsson. Hennes idéer om naturlig mat delar hon helt med kokerskan Carina Kvant som har fria händer att sätta ihop matsedeln för barnen.
På Lärkan är man inte beroende av kommunens upphandlingar och matsedlar.
– Jag är inte rädd för att maten inte skulle vara fullvärdig, att kunna lägga upp en näringsriktig kosthållning ingår i en kokerskas utbildning, säger Marija.
– Annars kommer det färdiga listor från kommunen som gäller för alla skolor och förskolor, säger Carina som också får förtroendet han köra matinköpen och betala med Lärkans kreditkort.
– Jag litar helt och fullt på vår kokerska, säger Marija.

Lärkan är inrymd i en större villa i ett försommarlummigt område i Hässleholm. Här finns 40 barn i åldrarna 1-7 år uppdelade på två avdelningar. Atmosfären bland barnen är ganska lugn och man behöver inte höja rösten för att prata med varann.
– Det kan beror på att barnen inte är så sockerspeedade, säger Marija. Här får de minimalt med socker i kosten.

Marija Kogler Johnsson kan inte tänka sig att servera barnen något som hon själv inte tror på och hon får starkt stöd av Carina Kvant.
– Vi måste våga ta debatten om fettet. Det är ju inte fettet vi mår dåligt och blir tjocka av, utan sockret, de snabba kolhydraterna och tillsatserna, säger Carina.
– Jag har också en negativ inställning till halvfabrikat, men är inte fanatisk. Vi har faktiskt färdig pyttipanna i frysen, men bara som ”nödmat” om till exempel jag som kokerska skulle bli sjuk.

Marija som ansvarig chef går därigenom medvetet emot Livsmedelsverkets kostråd, som säger att barnen ska dricka lättmjölk eller vatten och bre margarin på smörgåsarna, och hon gör det för att hon vet att de små behöver fett för att växa och för att deras hjärna ska utvecklas.
– Då ska det inte vara fett från konstgjorda margariner med tillsatser, utan från riktigt mjölk och smör, säger Marija.
– Jag tycker att Livsmedelsverket har fel när det gäller fettet, kostråden är för snäva. Vi måste fråga oss vad den ökande fetman egentligen handlar om, säger Marija.

På förskolan serveras det mycket frukt och grönt, så lite socker som möjligt och aldrig godis.
– Jag har arbetat i många år inom omsorgen och är mycket kostintresserad. Vi måste ställa oss frågan varför barnen och vi själva blir trötta och inte orkar riktigt, säger Marija.
Matkostnaden är hög på Villa Lärkan, ungefär 15 kronor per barn och dag att jämföras med kommunens elva kronor. Det äter så klart upp en stor del av budgeten, men det är en prioritering som Marija vill göra.

Nå hur smakar maten på Lärkan då? När KA var där serverades det hemrullade köttbullar med grillade rotsaker.
Himmelskt hemlagad mat, är mitt betyg.

 

För och emot mättat fett

Enligt Livsmedelsverkets rekommendationer från 2007 ska barn över 2 år dricka lättmjölk eller vatten.
Detta för att inte få i sig för mycket mättat fett.
Andra studier visar att mättat fett inte är farligare än pasta och potatis och det pågår just nu en ganska intensiv debatt i fettfrågan, där vissa, bland anant professorn och läkaren i internmedicin Fredrik Nyström, som vill att rekommendationerna från Livsmedelsverket helt tas bort.

Läs mer om fettdebatten:
www.livsmedelsverket.se
www.kostdoktorn.se
blogg.passagen.se/dahlqvistannika

Kommentarer på

Förskolan som trotsar Livsmedelsverket
Artikeln är inte öppen för fler kommentarer
spacer

Läs mer
 LO positivt till EU-förslag om säsongsarbetare 2010-07-15
 Paus i privata vårdförhandlingar 2010-07-14
 Så ska de fattiga bli vinnare 2010-07-13
 De rika sprang i från när vinsterna växte 2010-07-13
 Hästsporten fick avtal istället för strejk 2010-07-10
 Miljösatsningar ska ge nya jobb 2010-07-10
 Webbtv: MP backar inte om Las 2010-07-10
 KD säger nej till lag om heltid 2010-07-09
 Webbtv: KD vill satsa mer på vård och omsorg 2010-07-09
 Caremas arbete lovordas 2010-07-09
Rubrik: Senaste Nytt

2010-07-15
Fruktig och somrig bönsallad

2010-07-15
Toy Story 3

2010-07-15
LO positivt till EU-förslag om säsongsarbetare

2010-07-15
En båt lastad med hemtjänst

2010-07-15
Ett utbildningslyft för undersköterskor

2010-07-14
Paus i privata vårdförhandlingar

2010-07-14
S: ”Vi sänker avgiften”

2010-07-14
M: ”Vi klarade krisen”

Rubrik: De Senaste Kommentarerna

2010-07-23
Upp till kamp! Eva uska

2010-07-22
Satsa på vård eva

2010-07-20
Skandal Någon

2010-07-19
Båt lastad med hemtjänst Leena

2010-07-18
Ok, men låt det gå undan. Röda bönan

rubrik: Dagens mest lästa artiklar

2010-07-15
LO positivt till EU-förslag om säsongsarbetare

2010-06-17
Senaste nytt från Kommunalarbetaren

2010-07-14
Paus i privata vårdförhandlingar

2010-07-12
Hanna – en av många tjejer som bloggar

2010-07-10
Webbtv: MP backar inte om Las

rubrik: Gårdagens mest lästa artiklar

2010-07-15
LO positivt till EU-förslag om säsongsarbetare

2010-07-14
Paus i privata vårdförhandlingar

2010-05-18
Så blir din nya lön

2010-07-13
De rika sprang i från när vinsterna växte

2010-07-15
Ett utbildningslyft för undersköterskor


Länkmarkering Till toppen