Kommunalarbetarens logotyp
FREDAG
30 Juli 2010
Startsidan
Åsikter
Nyheter
På jobbet
Liv och Hälsa
Fråga KA
Kultur
Reportage
KA 100 år
Liv Beckström Liv tycker: Unga rödgröna fick hopp av Sahlins tal
[Rubrik saknas] Använd krisen som en startpunkt
Rubrik: Kolumn
Emine Onatli Inte lätt att vara pappaledig
Rubrik: Berglin
Vi hundägare En ny serie varannan vecka
[Rubrik saknas] Fruktig och somrig bönsallad
[Rubrik saknas] Ett utbildningslyft för undersköterskor
[Rubrik saknas] Hanna – en av många tjejer som bloggar
Jacintas barnhem
Löner & avtal Vilka försäkringar ingår i avgiften?
A-kassan Hur stor blir min dagsersättning?
Arbetsrätt Har jag varit tillsvidareanställd?
Arbetsmiljö Min chef anklagar mig för mobbning
Psykisk hälsa Vilka krav kan man ställa på psyksjuk?
Trädgård Hur lyckas jag med löjtnantshjärtat?
RSS
Blogg
Rubrik: Senaste nummret
Kommunalarbetarens omslag nr 1310
Rubrik: Kolumn

Maria Persson Löfgren

Tipsa en vänTipsa en vän Skriv utSkriv ut Textstorlek teckenstorlek 1teckenstorlek 2teckenstorlek 3
 
Maria Persson Löfgren
Maria Persson Löfgren är Sveriges Radios Östeuropakorrespondent.

De skyller på Carl Bildt

2009-11-18 Jag träffade Srebrenicas mödrar i Sarajevo. De anklagar Europa och den svenske utrikesministern för massakern i Srebrenica juli 1995. Ett brott som idag står högt på listan över åtalspunkterna mot den anklagade före detta ­bosnien­serbiske presidenten Radovan Karadzic.

Men deras känslomättade ord är inte ”lagom” nog för svenska öron.
Mödrarnas lokal har väggarna fulla med foton över alla som besökt och träffat deras organisation. Där finns Carla del Ponti och Richard Hoolbroke, inga direkta idoler för bosnjakerna. Där ler USA:s expresident Bill Clinton, som kvinnorna är förtjusta i.
Men inte en enda bild på den svenske utrikesministern, som en gång var EU:s sändebud på Balkan och senare den sk höge representanten i Bosnien.
Han var ny när Srebrenica inträffade, men kvinnorna lastar honom ändå. ”Han hade möten med både Slobodan Milosevic och Radovan Karadzic dag­arna före Srebrenica. Han visste vad som skulle ske, hävdar kvinnorna. Han kunde ha gjort något, tycker de eller som de uttrycker det: Han bär skulden för massakern, mina söners, min mans och mina bröders död”.

Det är mycket hårda ord. Långt från svenskt ”lagom” och det går inte: Det kan tas politiskt, som att jag är en allianshatande reporter, är ute efter utrikesministern och att svärta ned Sverige under EU-ordförandeskapet.
Hatet mot Bildt kommer inte med i svensk radio.

Jag tänker på hur många gånger jag gjorde inslag med samma hätska utfall mot en annan politisk toppman, presidenten i Ryssland Vladimir Putin.
Aldrig en invändning om huruvida argumenten eller ilskan mot Putin var saklig eller ej. Det var självklart att släppa fram kritiska röster mot den ­en­väldige presidenten i Ryssland utan att egentligen kontrollera om han ­verk­ligen hade makten att göra något åt det ena eller det andra.
I Beslan la mödrarna skulden för sina barns död på presidenten Vladimir Putin.
 Bildt var inte ytterst ansvarig för Srebrenica, det var FN. Men för Srebrenicas mödrar spelar det ingen som helst roll, FN eller Europa, ingen tog ansvar. Deras ilska späs på av att den svenska utrikesministern är i Bosnien igen för att medla. Han är part i målet, anser kvinnorna, som aldrig fått ett möte med Carl Bildt trots att de bett om det. Och en gång rasande angrep en annan man, i tron att det var Bildt.
Bildt väcker känslor, hans lite arroganta, slängiga sätt och att han med sin ansenliga längd kan se ned på oss som inte är 1,92.

JA
till mer mod i media.

NEJ
till svenskt ­lagom.

Uppdaterad 2009-11-23
 

Kommentarer på

De skyller på Carl Bildt

Carl Bildt

Det är självklart att han bär en del av skulden för vad som hände i Srebrenica och andra delar i Bosnien. Han gjorde inte sitt jobb.

Jag tror att varje individ kunde göra något för att förändra situationen, och speciellt en individ med så mycket makt som Carl Bildt, det sorgliga är att han inte ens försökte.

Det är självklart att han är hatat av Srebrenicas kvinnor. Hans samarbete med Serbien visades inte minst efter kriget då han vittnade för krigsförbrytaren Biljana Plavsic och sade att hon var en modig kvinna som vågade erkänna sig skyldig. En kvinna som i sin retorik avhumaniserade ett helt folkslag och planerade tusentals människors död, kallade han modig och vittnade till hennes fördel. När hon till slut hamnade i fängelset i Sverige hjälpte han till med processen som ledde till hennes tidiga frisläppning.

En krigsförbrytare som är delvis ansvarig för etnisk rensning satt endast sju år i fängelset i Sverige.

Carl Bildt är Sveriges utrikesminister, han representerar Sverige. Och med sitt ställningstagande i kriget i Bosnien visade han att Sverige indirekt stödjer etnisk rensning.

Det är därför inte så konstigt att en person som Carl Bildt inte är önskvärd i Bosnien.
Postad av A.O 16:01 den 22 November 2009

håller med dig

jag äe en av de som ar upplevt kriget och som har förlost i familijen av den jävliga kriget.Många saker är gömt man kan göma men tills slut kommer upp.Han är skylldig ,han är den som tillåt att Biljana Plavsic bli fri och hon är idag hjälte som mordade så mycket folk i mitt land.Men med hennes frihet det hjälpte Carl Bild han var detta man som önskade att hon bli fri p,g.a de är vänner han är vänner med Biljana Plavsic och andra som har smutsat ned händerna i kriget i bosnien .Man borde kanske fråga Carl Bildt hur gick på balkan under kriget och det vet han allt men aldrig berättat sanning i allmänhet.
Postad av enna 12:26 den 19 November 2009

SR-censur

Håret reser sig på armarna! Inte bara för vad som hände i Srebrenica, utan för vad som kan komma att hända i framtiden om censur börjar bli acceptabelt i ett seriöst medium som Sveriges Radio. Kritiska röster måste alltid få höras, vare sig de har rätt eller inte. De är ju en del av den verklighet en reporter bör beskriva. Och att SR censurerar just en så klok och seriös reporter som Maria Persson Löfgren, det är skandal.
Postad av BM 19:51 den 18 November 2009

Vi som vet

Visst är han skyldig. Visst bär han skulden. En del av skulden,förstås.
För han visste. Visste vad som har hänt och vad som höll på att hända. Gjorde ingeting. Forsökte ens inte.
Grejen är att han brydde sig inte. På samma sätt som han bryr sig inte om fattiga och arbetslösa i Sverige idag.
Pengar. Det enda som han bryr sig om. Då och nu.
Han är 1.92, men för mig( och, jag vet, många Bosnier) är han så liten. Luft. Ett skam. För vi vet.
Vi har rätt att inte vara lagom. All rätt i världen. Om ni bara visste...
Postad av Amila 17:06 den 18 November 2009
Artikeln är inte öppen för fler kommentarer
spacer

Rubrik: Senaste Nytt

2010-07-15
Fruktig och somrig bönsallad

2010-07-15
Toy Story 3

2010-07-15
LO positivt till EU-förslag om säsongsarbetare

2010-07-15
En båt lastad med hemtjänst

2010-07-15
Ett utbildningslyft för undersköterskor

2010-07-14
Paus i privata vårdförhandlingar

2010-07-14
S: ”Vi sänker avgiften”

2010-07-14
M: ”Vi klarade krisen”

Rubrik: De Senaste Kommentarerna

2010-07-23
Upp till kamp! Eva uska

2010-07-22
Satsa på vård eva

2010-07-20
Skandal Någon

2010-07-19
Båt lastad med hemtjänst Leena

2010-07-18
Ok, men låt det gå undan. Röda bönan

rubrik: Dagens mest lästa artiklar

2010-07-15
LO positivt till EU-förslag om säsongsarbetare

2010-06-17
Senaste nytt från Kommunalarbetaren

2010-07-14
Paus i privata vårdförhandlingar

2010-07-12
Hanna – en av många tjejer som bloggar

2010-07-10
Webbtv: MP backar inte om Las

rubrik: Gårdagens mest lästa artiklar

2010-07-15
LO positivt till EU-förslag om säsongsarbetare

2010-07-14
Paus i privata vårdförhandlingar

2010-05-18
Så blir din nya lön

2010-07-13
De rika sprang i från när vinsterna växte

2010-07-15
Ett utbildningslyft för undersköterskor


Länkmarkering Till toppen