Kommunalarbetarens logotyp
FREDAG
10 September 2010
Startsidan
Åsikter
Nyheter
På jobbet
Liv och Hälsa
Fråga KA
Kultur
Reportage
KA 100 år
Liv Beckström Politiker borde läsa mera poesi!
[Rubrik saknas] Nu väljer vi samhällsmodell
Rubrik: Kolumn
Daniel Suhonen Nej till Borgs blodspengar
Rubrik: Berglin
Vi hundägare En ny serie varannan vecka
[Rubrik saknas] ”Otroligt många tjejer på ett ställe”
[Rubrik saknas] Simon vårdar på teckenspråk
[Rubrik saknas] Så tycker partierna om kulturen
Jacintas barnhem
Löner & avtal Måste vi gå på arbetsplatsträff?
A-kassan Vilken ersättning har jag rätt till?
Arbetsrätt Har jag varit tillsvidareanställd?
Arbetsmiljö Min chef anklagar mig för mobbning
Psykisk hälsa Vilka krav kan man ställa på psyksjuk?
Trädgård Varför ruttnar häggens grenar?
RSS
Blogg
Rubrik: Senaste nummret
Kommunalarbetarens omslag nr 1410
Rubrik: Nyheter

Sjukförsäkringen

Tipsa en vänTipsa en vän Skriv utSkriv ut Textstorlek teckenstorlek 1teckenstorlek 2teckenstorlek 3
 

Utförsäkrade kan återfå sjukpenning

SJUKFÖRSÄKRINGEN | 
2010-04-06 Den första gruppen av utförsäkrade har nu rätt att ansöka om återinträde i sjukförsäkringen. Den som varit för sjuk för Arbetsförmedlingens program har därmed möjlighet att få sjukpenning på nytt.

- De flesta har vi ju inte sagt nej till för att de inte varit sjuka. De har inte haft rätt till sjukpenning under den här tiden av den tekniska anledningen att de inte haft dagar kvar, säger Cecilia Udin, verksamhetsansvarig på Försäkringskassan.
Karenstiden för möjligheten att återgå till sjukförsäkringen för den första grupp som utförsäkrades 1 januari har nu gått ut.

Försäkringskassans prognoser pekar mot att runt 38 procent av de utförsäkrade kommer att ansöka om sjukpenning på nytt.
- Precis som i alla fall handlar det om en prövning om man har rätt till sjukpenning. Det krävs att man sjukanmäler sig och att man har ett färskt medicinskt underlag som vi kan ta ställning till, säger Cecilia Udin.
Den grupp som utförsäkrats på grund av att antalet dagar med sjukpenning tog slut kommer direkt att få sin arbetsförmåga prövad mot hela arbetsmarknaden.
- Medan de som tidigare hade en tidsbegränsad sjukersättning hamnar på dag ett i rehabiliteringskedjan om de fortfarande har en anställning kvar.

Beskedet om man har rätt till sjukpenning ska inte ta längre tid för dessa fall än för andra sjukpenningärenden, enligt Cecilia Udin. Det betyder vanligtvis besked efter 30 dagar från det att Försäkringskassan har ett komplett underlag.
Sjukförsäkringen har en ramtid på 450 dagar. Det betyder att den som utförsäkrats och därmed fått indragen sjukpenning måste arbeta eller vara arbetssökande i 87 dagar innan man kan få nya sjukpenningdagar.

 

Kommentarer på

Utförsäkrade kan återfå sjukpenning

Idiotpolitikens konsekvenser

Resultatet av den nuvarande regeringens omänskliga politik beträffande sjukförsäkringen, blev väl bra?!
De som har jobb och fått rejäla skattesänkningar kanske är nöjda(?), men de stackare som är drabbade av kroniska sjukdomar/funktionshinder och de svårigheter som detta innebär står med riktigt lång näsa!
Sån tur då att de nu kan ANSÖKA om att få rätt till sjukpenning, dock finns ingen garanti att de verkligen får den.
Konsekvenserna för utsatta grupper har blivit brutala, men hos makthavarna finns inte någon förståelse för detta .
De sjuka får väl skylla sig själva tycks vara en allmän inställning hos de politiker som beslutat om detta vansinne. Själva behöver de inte bekymra sig om att hamna i liknande svårigheter. Den "verklighet" dom lever i kommer aldrig vanliga människor till del.
Postad av Janne 20:06 den 18 April 2010
Artikeln är inte öppen för fler kommentarer
spacer

Läs mer
 "Antingen jobba och ta medicin eller få sparken" 2010-07-01
 Var tredje utförsäkrad söker sjukpenning igen 2010-05-27
 Regeringsrätten slår fast nollklassning 2010-05-27
 Varannan kommun säger upp sjuka 2010-05-11
 ”Ovissheten, att man inget vet tär” 2010-04-29
 Fuskande jurist åtalas 2010-04-13
 Det är LO:s kvinnor som utförsäkras 2010-03-22
 Hälften har fått sänkt ersättning 2010-03-19
 Fuskande jurist riskerar avsked 2010-03-15
Rubrik: Senaste Nytt

I GÅR 16:56
Äldre kvinnor dubbelt diskriminerade

I GÅR 15:39
Hon slog larm om inlåsta dementa

I GÅR 13:04
Mager hjälp i jobbgaranti

I GÅR 11:38
Miljardvinster i privat vård och skola

2010-09-08
Politiker borde läsa mera poesi!

2010-09-08
Kvinnorna stannade hemma

2010-09-08
Prins Charles känsla - Liv Strömquist

2010-09-08
Jaktdagbok / Fiskedagbok - Göran Boström & Thommy Gustavsson

Rubrik: De Senaste Kommentarerna

I GÅR 17:22
Stöd henne!! Rolf

I GÅR 16:17
Äntligen Anneli oxå undersköterska

I GÅR 10:38
Inget om det positiva i vårdnadsbidraget Krister Pettersson

2010-09-08
uppdrag gransknings reportage från i går.på öjagårdens äldreboende. Stridande snapphanare.

2010-09-08
Inte lika men rättvist Olik

rubrik: Dagens mest lästa artiklar

I GÅR 16:56
Äldre kvinnor dubbelt diskriminerade

I GÅR 15:39
Hon slog larm om inlåsta dementa

I GÅR 11:38
Miljardvinster i privat vård och skola

2010-08-10
Vårdförhandlingar återupptas

2010-05-27
Vi vabbar på landet

rubrik: Gårdagens mest lästa artiklar

I GÅR 15:39
Hon slog larm om inlåsta dementa

I GÅR 11:38
Miljardvinster i privat vård och skola

I GÅR 13:04
Mager hjälp i jobbgaranti

2010-09-08
Kvinnorna stannade hemma

2010-09-07
Chatt med Annelie Nordström


Länkmarkering Till toppen