Kommunalarbetarens logotyp
FREDAG
3 September 2010
Startsidan
Åsikter
Nyheter
På jobbet
Liv och Hälsa
Fråga KA
Kultur
Reportage
KA 100 år
Rubrik: Kolumn
Daniel Suhonen Nej till Borgs blodspengar
Liv Beckström Röstar vi som Karlstad eller bläckfisken?
[Rubrik saknas] Arbetslösheten sänker pensionerna
Rubrik: Berglin
Vi hundägare En ny serie varannan vecka
[Rubrik saknas] Ge dig själv en kram
[Rubrik saknas] Simon vårdar på teckenspråk
[Rubrik saknas] Så tycker partierna om kulturen
Jacintas barnhem
Löner & avtal Vilka försäkringar ingår i avgiften?
A-kassan Hur stor blir min dagsersättning?
Arbetsrätt Har jag varit tillsvidareanställd?
Arbetsmiljö Min chef anklagar mig för mobbning
Psykisk hälsa Vilka krav kan man ställa på psyksjuk?
Trädgård Hur lyckas jag med löjtnantshjärtat?
RSS
Blogg
Rubrik: Senaste nummret
Kommunalarbetarens omslag nr 1410
Rubrik: På jobbet
Tipsa en vänTipsa en vän Skriv utSkriv ut Textstorlek teckenstorlek 1teckenstorlek 2teckenstorlek 3
 
Renée Nyhlén och Madelene Nilsson övar lyftteknik med vårdtagaren Lilian Appelholm.
Renée Nyhlén och Madelene Nilsson övar lyftteknik med vårdtagaren Lilian Appelholm.
Fotograf: Magnus Torle

Ett utbildningslyft för undersköterskor

PÅ JOBBET | 
2010-07-15 På vårdhemmet Solberga i Skåne samarbetar man över yrkesgrupperna för att befria kroppen från slitsamt jobb. Arbetsterapeuten säger ifrån när vårdpersonalen sliter i onödan. Nu har de börjat med ett lyftkörkort för all personal.

Undersköterskan Renée Nyhlén sitter upplyft i en sele och "tycker inte alls att det känns räligt". Kollegan Connie Hansen provar en annan sele och tycker att den stramar runt låren och gör ont.
- Då vet vi vilken sele vi ska använda till dig när du ska bo här, säger arbetsterapeuten Jessica Larsson.
Solberga och Solhaga är två privata vårdhem i Skånes-Fagerhult som drivs gemensamt. Deras nya lyftkörkort är ett nytt inslag i sättet de jobbar med säkerhet och arbetsmiljö, vilket fick Arbetsmiljöverket att beskriva vårdhemmet som "ett guldkorn i vardagen". När KA besöker boendet håller arbetsterapeuten Jessica Larsson i företag­ets egen utbildning som leder till lyftkörkortet. Efter ett år ska det förnyas.
- Jag går igenom alla punkter precis som sjuksköterskan gör för medicindelegering, säger Jessica. Det är inte så märkvärd­igt, men man kan nog få en aha-upplevelse.

Själva lyfttekniken skiljer sig inte från andra arbetsplatser. Renée ser däremot en annan olikhet från hennes tidigare jobb och det är att yrkesrollerna inte är så strikt uppdelade här.
- Det är mycket mer samarbete med chefer, sjuksköter­skor, sjukgymnast och arbetsterapeut. Vi jobbar alla tillsammans och går mellan våra olika avdelningar när det behövs.
- Jessica säger till om vi gör något fel, hon är med ibland och kollar när vi lyfter.
Föreståndaren Ingela Kallin tycker att det är bra för arbets­miljön att jobba nära varandra.
- Arbetsterapeut och sjukgymnast är involverade i verksamheten, de kommer inte bara som konsulter. Därför ser Jessica snabbt när övergången sker att en boende behöver lyft.

Arbetsterapeuten Jessica Larsson demonstrerar en lyftsele för Magdalena Gorgul, Lennart Axelsson och Helena Sjöstrand.
Arbetsterapeuten Jessica Larsson demonstrerar en lyftsele för Magdalena Gorgul, Lennart Axelsson och Helena Sjöstrand.

Ingela själv har sitt kontor på avdelningen och vill vara delaktig i det som händer.
- Jag är noga med att vara ute hos de boende för jag har ansvaret för arbetsmiljön. Vi jobbar mycket med reflektion, ofta avslutar vi dagen med att prata igenom vad som hänt.
I ett ledigt rum på Solberga har sex undersköterskor samlats runt ett litet fikabord och i centrum sitter arbetsterapeuten. Utifrån en checklista går Jessica Larsson igenom alla rutiner för lyften. Bland annat är kontaktpersonens uppgift att kontrollera lyftselens skick och varje bruk­are har en egen lyftordination.  Sedan får var och en prova både att lyfta och att själv bli lyft från golv och från säng.
- Vi har haft flera andra utbildningar i hur man bäst använder hjälpmedel, säger undersköter­skan Renée Nyhlén som aldrig har haft ont i rygg eller armar på grund av jobbet.

Lyftkörkortet gäller just lyftar, inte förflyttning i allmänhet. Solberga/Solhaga använder ­golv­lyftar och Jessica Larsson ser till att deltagarna kan alla funktioner hos den lyft de använder. Innan man ringer och säger att den inte fungerar, bör man kolla så att man inte satt knäet mot stoppknappen, ger hon som exempel.
- Man ska känna till alla sätt att sänka lyften om det av någon anledning inte fungerar, säger Jessica och visar de knappar som sänker lyften manuellt, om batteriet skulle vara urladdat.
Det kan vara viktigt att betona detaljer, tycker Renée. Till exempel ska lyftens hjul bara vara låsta vid lyft från golv och en sele med små rökhål i ska inte användas eller lagas utan bytas ut. Personalen använder lyftar dagligen och lär sig inte mycket nytt i dag. Indirekt har de jobbat på samma sätt förut.
- Körkortet är en kvalitetsförsäkring, att undersköterskorna jobbar rätt både för de boendes och för sin egen skull, säger föreståndaren Ingela Kallin.
- Vi har aldrig tagit varandra i lyft tidigare. Det är vettigt att prova så att man vet hur det känns, säger Renée Nyhlén som har jobbat i vården sedan 2001, men inte gått någon speciell lyft­utbildning. Det hade varit bra att göra det i början, tycker hon.
På Solberga/Solhaga finns omkring 45 undersköterskor. Målet är att all personal ska ha lyftkörkort, även vikarier och sjuksköterskor.

 

Kommentarer på

Ett utbildningslyft för undersköterskor
Artikeln är inte öppen för fler kommentarer
spacer

Läs mer
 Simon vårdar på teckenspråk 2010-09-01
 Uskor - med rätt att rädda liv 2010-07-12
 Prinsens gamla plugg har blivit en gourmetkrog 2010-06-23
 Gävleförare i nya kläder - men Åke tvingas flytta 2010-06-14
 Joker - en terrier med näsa för vård 2010-06-09
 Unik svensk vårdhundsutbildning 2010-06-09
 Personalen protesterar mot rast-tvånget 2010-05-26
 Städarna har tagit över mellanchefernas jobb 2010-05-26
 "Marie är avgörande för mitt välmående" 2010-05-12
Rubrik: Senaste Nytt

I GÅR 15:56
Inga nya kommunjobb trots stora överskott

I GÅR 14:55
Hur ser din vision av ett framtida samhälle ut?

I GÅR 14:37
Hallå där: Kaisa Johansson!

I GÅR 13:22
Kommunal tar fajten mot sjukhusledning

2010-09-01
EU styr mer än riksdagen över kommunerna

2010-09-01
Ge dig själv en kram

2010-09-01
Klassbunden ohälsa kartlagd

2010-09-01
Tjock av stress på jobbet

Rubrik: De Senaste Kommentarerna

I GÅR 16:37
Antalet arbetade timmar leder tanken rätt Hans Dahlgren

I GÅR 11:34
Till Ann Loppan

I GÅR 10:53
Privata jobb är med! Bengt Bergsmark

I GÅR 05:41
Trygghet Hjortron Kungen

2010-09-01
Bravo Daniel! masood

rubrik: Dagens mest lästa artiklar

2010-09-01
33 600 jobb försvann

2010-09-01
Vinn KA:s jubileumsväska!

2010-09-01
EU styr mer än riksdagen över kommunerna

2010-09-01
Simon vårdar på teckenspråk

2009-06-22
Vilka krav kan man ställa på psyksjuk?

rubrik: Gårdagens mest lästa artiklar

2010-09-01
33 600 jobb försvann

I GÅR 13:22
Kommunal tar fajten mot sjukhusledning

2010-09-01
Vinn KA:s jubileumsväska!

2010-09-01
Simon vårdar på teckenspråk

I GÅR 15:56
Inga nya kommunjobb trots stora överskott


Länkmarkering Till toppen